Łamigłówki, warsztaty, gry planszowe, quizy, gry terenowe i wiele innych – tak może wyglądać nauka matematyki!
We współpracy ze Stowarzyszeniem „Młode Ostrowite” nauczyciele matematyki Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem postanowili napisać projekt, dzięki któremu, uczniowie będą mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności poprzez zabawę. Pozwoli nam to na odkrywanie wśród uczniów pasjonatów nauk ścisłych, którzy będą mieli pomysły na niebanalne i skuteczne uczenie się matematyki.
Wśród wybranych projektów dofinansowanych przez Fundację mBanku w ramach programu grantowego „mPotęga” znalazł się projekt „Wypoczynek z matematyką – czy to możliwe?” – który realizowany będzie na terenie naszej szkoły w terminie od września do grudnia bieżącego roku.
Główne cele projektu to:
- umożliwienie uczniom rozwijania matematycznych zainteresowań oraz uzdolnień,
- doskonalenie umiejętność twórczego oraz logicznego myślenia,
- integracja pokoleniowa.
Realizując ten projekt chcemy udowodnić, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, „suche” liczby i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Zamierzamy włączyć w „zabawę” matematyką bardzo szeroką grupę osób. Mamy tu na myśli młodzież naszego gimnazjum, nauczycieli, rodziców, jak również kolegów z sąsiednich, zaprzyjaźnionych szkół.
Warsztaty artystyczne
W Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem – z inicjatywy Stowarzyszenia „Młode Ostrowite” – dzień 10 października 2015r. był dniem nauki poprzez eksperymentowanie i doświadczanie, był to dzień połączenia warsztatów artystycznych, tanecznych, gier logicznych, sztuki cyrkowej i szermierki. Uczestnicy projektów „Wypoczynek z matematyką – czy to możliwe” i „Zacznijmy wcześniej” mieli okazję rozwijać umiejętności manualne i wyobraźnię przestrzenną. Pod czujnym okiem pani Doroty Wojciechowskiej stworzyli tanim kosztem przepiękną ekspozycję, wykorzystując przy tym materiały powszechnie dostępne, często już nieużywane, zalegające strychy naszych domów. Podczas warsztatów tanecznych rozwijali koordynację ruchową, poznali różnorodne ćwiczenia, które mogą być wykorzystywane w samodoskonaleniu. Swoją cierpliwości i bystrość umysłu rozwijali podczas zajęć z gier logicznych. Przeprowadzone przez instruktora ćwiczenia sztuki cyrkowej podnosiły sprawność fizyczną i umysłową, natomiast lekcja szermierki byłatreningiem szybkości, zwinności i celności.
Dzięki przeprowadzonym warsztatom uczniowie motywowani byli do podejmowania nowych wyzwań, ćwiczyli koncentrację i koordynację ruchową, otwierali się na inność, poznawali alternatywne formy spędzania wolnego czasu. Lekcje z różnymi instruktorami były okazją do zweryfikowania własnych umiejętności i zdolności. Był to doskonały czas na integrację grup rówieśniczych.
Spotkanie z rodzicami
W piątkowe popołudnie 23 października 2015r. uczniowie zaprezentowali swoim rodzicom rezultaty dotychczasowej pracy w ramach projektu mPotęga – „Wypoczynek z matematyką czy to możliwe”. Przygotowana przez młodzież prezentacja multimedialne w humorystyczny sposób wprowadziła wszystkich do „pokoleniowych rozgrywek” w gry logiczne. Młodzież, przekazując zasady i reguły poszczególnych gier, doskonale wcieliła się w rolę nauczycieli swoich rodziców. Uczestnicy tego spotkania mogli przekonać się, że jest wiele sposobów na kształtowanie logicznego myślenie i kojarzenia. Dostrzegli, że wiele gier poprawia sprawność manualną i udoskonala wyobraźnię przestrzenną.
Dziękujemy przybyłym rodzicom za poświęcony czas i za wspólna zabawę.
Najnowsze komentarze