„PROWADZENIE DZIAŁAŃ OGRANICZAJĄCYCH ZAGROŻENIA I SZKODY DLA ZDROWIA FIZYCZNEGO I PSYCHICZNEGO”
„Nasze szczęście polega na zdrowiu”
Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Departament Zdrowia
Czas realizacji 24.10-31.12.2022 roku
Światowa epidemia otyłości dotyczy już nie tylko dorosłych-w ostatnich latach obejmuje coraz szersze kręgi dzieci i młodzieży. Najwięcej otyłych zarówno dorosłych, jak i dzieci jest w Stanach Zjednoczonych ale i w Polsce szacuje się, że dzieci otyłe i z nadwagą stanowią w zależności od grupy wiekowej i płci do 20%. Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych, a liczba osób nią dotkniętych z roku na rok wciąż wzrasta. Postęp cywilizacyjny i techniczny sprzyja rozwojowi otyłości. Szczególnie niepokojący jest fakt, że zaburzenie to coraz częściej występuje u najmłodszych członków społeczeństwa – dzieci i młodzieży. W Polsce wśród dzieci w wieku szkolnym, na nadwagę i otyłość cierpi co piaty chłopiec i co siódma dziewczynka. Otyłość jest zaburzeniem stanu zdrowia i rozwoju, które powoduje zakłócenia w pracy różnych narządów, wpływa w znaczący sposób na postrzeganiu otyłego dziecka/nastolatka przez otoczenie, jego samoocenę i poczucie własnej wartości
Hipokrates, wielki grecki filozof i lekarz twierdził, że najważniejsze znaczenie dla zdrowia ma odpowiednia dieta w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi. Pandemia nadwagi to efekt pandemii koronowirusa. W Polsce średnio podczas pandemii każdy z nas przytył od 3 do 6 kg. Konsekwencje nadwagi i otyłości dla zdrowia, systemu i ekonomii są ogromne. Niezbędna jest profilaktyka i terapia, aby zahamować to zjawisko. Zdaniem profesora Pawła Bogdańskiego z Uniwersytetu Medycznegow Poznaniu jest to zagrożenie w wymiarze medycznym, społecznym i ekonomicznym. Szczególnie dramatyczna sytuacja dotyczy dzieci i nastolatków-mamy 5 miejsce na świecie pod względem liczby dzieci z nadwagą. Tempo wzrostu nowych przypadków wśród dzieci i młodzieży jest najwyższe na świecie. Rocznie przybywać będzie 400tys. Dzieci z nadwagą i 80 tys. z otyłością, koszty leczenia otyłości w Polsce w najbliższych trzech latach wyniesie ponad 4%PKB, a średnia dla unii to 3%-wskazał prof. P. Bogdański. Potrzebny jest system działań profilaktycznych i terapeutycznych, aby poprawić skuteczność leczenia i zapobiegać rozwojowi otyłości – stwierdził prof. P. Bogdański.
Poprzez realizację projektu pn.„Nasze szczęście polega na zdrowiu” podejmiemy działania holistyczne ( współpraca ze szkołami, z rodzinami, z rodzicami,z psychologiem,z dietetykiem, z rehabilitantem z uczestnikami dotkniętymi nadwagą i otyłością).
Cel projektu – zaszczepienie wśród uczestników zmiany stylu życia, polegającej na zmianie sposobu żywienia całej rodziny, zwiększenia aktywności fizycznej całej rodziny i wsparcia psychicznego dla rodzin i dzieci z problemem otyłości. Poprzez działanie chcemy ograniczyć zagrożenia i zmniejszyć szkody( negatywne następstwa) dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego poprzez zintensyfikowanie działań związanych z promowaniem zdrowia i ograniczeniem następstw diagnozowania chorób cywilizacyjnych w zaawansowanym stadium. Wsparcie ma służyć poprawie stanu fizycznego i psychicznego, a także wzmocnić odporność organizmu.
Obszar realizacji – powiat słupecki i koniński – placówki edukacyjne, które będą gotowe do współpracy.
Całokształtem wsparć obejmiemy 20 dzieci/ nastolatków w wieku 6-18 lat mających problem z nadwaga i otyłością .
Działania projektu wpisują się w działania „Polityki Zdrowotnej Województwa Wielkopolskiego w Zakresie Zdrowia Publicznego, Promocji i Profilaktyki Zdrowotnej na lata 2021-2030.
Działania, które planujemy wpisują się również a w cele strategiczne Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2015
Proponowane wsparcia: konferencje z dietetykiem, psychologiem. Indywidualne wsparcie psychologa, dietetyka,dla dziecka/nastolata , rodziców, rodziny. Wsparcie rehabilitanta, trenera fitness, rekreacja ruchowa, aktywna rehabilitacja dla dziecka/nastolatka. Spotkania będą odbywały się najbliżej miejsca zamieszkania rodzin, dziecka/ nastolatka. Nad projektem będzie czuwał zespół osób odpowiedzialnych za jego realizację – koordynator, specjaliści/trenerzy.
Wsparcia:
- Konferencja z dietetykiem, psychologiem dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, pracowników mops, gops, higienistek przedszkolnych i szkolnych,
- Wsparcie dietetyka – indywidualne konsultacje z dietetykiem dla dziecka, rodziców, rodziny ( 5 godzin) dietetyk – mgr inż. Sylwia Burzyńska
- Wsparcie psychologa – indywidualne konsultacje z psychologiem dla dziecka, rodziców, rodziny ( 5 godzin dla) psycholog – mgr Berenika Nagórska
- Wsparcie fizjoterapeuty – (bon 60 godzin) gabinet fizjoterapeutyczny Łukasza Przywartego w Strzałkowie
- Wsparcie trenera fitness (bon 40 godzin) Gabinet fizjoterapeutyczny Łukasza Przywartego w Strzałkowie
- Rekreacja ruchowa ( gry i zabawy ruchowe – nordic walking), (10 godzi ) prowadząca – mgr Grażyna Dylewska
- aktywna rehabilitacja (pływanie (2 godz dla uczestnika), badminton (bon 10 godzin), tenis stołowy (bon 10 godzin), tenis ziemny (bon 10 godzin)
- prowadząca – mgr Grażyna Dylewska.
Wyżej wymienione formy wsparcia ( fizjoterapia, trener fitness, rekreacja ruchowa, aktywna rehabilitacja ) bon – do wykorzystania /wyczerpania podanych godzin przez 20 uczestników w zależności od wskazań, potrzeb, zainteresowań.
Organizator: Stowarzyszenie Młode Ostrowite, ul. Szkolna 4, 62-402 Ostrowite, NIP: 6671707327
- kontakt: anna durczyńska, tel.603586262
- Dietetyk :mgr inż. sylwia Burzyńska tel. 880607292
- psycholog : mgr berenika nagórska 661673882
Zapraszamy do współpracy
Data dodania: 24.10.2022 r.
Najnowsze komentarze